Ako zistím, že som tehotná

18.09.2012
Ako zistím, že som tehotná

V prvých týždňoch, kedy žena často netuší, že je v druhom stave, sa rozhoduje o najdôležitejších veciach. Podľa portálu American Pregnancy Association je riziko samovoľného potratu u žien do 35 rokov zhruba 15 %.

Prvé týždne tehotenstva a ich priebeh

Graviditu žena často odhalí až po niekoľkých týždňoch od počatia. K splynutiu vajíčka so spermiou dochádza väčšinou uprostred menštruačného cyklu, čiže počas plodných dní. Tie začínajú štyri až sedem dní pred ovuláciou a končia jeden až dva dni po nej. Práve vtedy nastáva najvhodnejší okamih na zrodenie nového života.

Potvrdenie gravidity

Ak k počatiu došlo, po pár dňoch sa v moči ženy objaví tzv. tehotenský hormón hCG. Prítomnosť hormónu potvrdzuje, že oplodnené vajíčko sa uhniezdilo v stene maternice. Hormón hCG dokážu odhaliť domáce tehotenské testy. Ideálne je testovať prvý ranný moč, ktorý obsahuje najviac hormónu. Moderné testy sú však pomerne citlivé a ťarchavosť potvrdia aj v priebehu dňa. Samozrejme, určite nie pár dní po počatí. Preto je vhodné pri pretrvávajúcom vnútornom pocite či očakávaní test po niekoľkých dňoch zopakovať. Aby bol výsledok čo najpresnejší, obzerajte sa po testoch s vysokou citlivosťou (napr. 25 mIU/ml). Výsledky testu ovplyvní najmä to, v ktorý deň cyklu žena ovuluje a koľko dní po oplodnení sa vajíčko uhniezdi. Za určitých okolností sa dá tehotenstvo zistiť aj týždeň pred očakávanou menštruáciou. Keď si žena zaznamenáva priebeh svojho cyklu a vie presne určiť, kedy mala ovuláciu, tehotenstvo s vysokocitlivým testom je možné potvrdiť už na 10. deň. Ak sa na teste zobrazia dve čiarky, určite kontaktujte gynekológa.

Rizikový prvý trimester

V prvých týždňoch, kedy žena často netuší, že je v druhom stave, sa rozhoduje o najdôležitejších veciach. Podľa portálu American Pregnancy Association je riziko samovoľného potratu u žien do 35 rokov zhruba 15 %. U žien od 35 do 45 rokov sa zvyšuje na 20 až 35 %. Po štyridsaťpäťke je spontánny potrat reálny až v 50 %. V ranom štádiu gravidity k odumretiu plodu dochádza najmä pre chromozómové abnormality, ochorenie nastávajúcej matky, nevhodný životný štýl či vek. V ďalšom trimestri sa riziko samovoľného potratu znižuje pod 5 %.

Príznaky tehotenstva

Ak však tehotenstvo prebieha bez komplikácií, medzi jeho prvé príznaky patrí vynechanie menštruácie. V tom období veľa žien registruje nielen zväčšenie prsníkov, ale aj ich zvýšenú citlivosť či zvýraznenie žiliek na ich povrchu. Bolestivé sú aj bradavky. Už dva týždne od oplodnenia sa môže objaviť ranná nevoľnosť. Zvyčajne však prichádza v 5. až 6. týždni po počatí a môže sa vyskytnúť aj cez deň. Ženy, ktoré s ňou či s vracaním bojujú, sa ich väčšinou zbavia po skončení prvého trimestra. Vedci zatiaľ neurčili presnú príčinu nevoľnosti. Predpokladá sa, že môže súvisieť s pohlavím dieťaťa (nárast komplikácií sa zaznamenal pri dievčatkách), ale aj s tehotenským hormónom a so zvýšenou hladinou estrogénu. Ťažobu v oblasti žalúdka môže zapríčiniť aj precitlivenosť na pachy.

Príroda budúce matky vyzbrojila mnohými vymoženosťami – zlepšeným čuchom (súvisí so zvýšenou hladinou estrogénu a progesterónu), chuťou a intuíciou. Týmto spôsobom žena dokáže ľahšie identifikovať nebezpečné prostredie (napr. prítomnosť škodlivých výparov, požiar) či pokazené jedlo, a tak ochrániť vyvíjajúci sa plod. Mnoho žien v tomto období akosi prirodzene začína pociťovať odpor k cigaretám, k alkoholu či ku káve. V počiatočnom štádiu gravidity sa môžete stretnúť aj s bolesťou v podbrušku, s vaginálnym výtokom a s jemným špinením. Súvisí to so zahniezďovaním oplodneného vajíčka v stene maternice. Pridáva sa aj časté močenie, keďže uterus sa zväčšuje a tlačí na močový mechúr. Zároveň telo odplavuje viac odpadových látok, ktoré sa z neho vylučujú prostredníctvom moču. Začínajúce tehotenstvo sprevádza aj zvýšený apetít a chuť na dovtedy nevyhľadávané potraviny. Niektoré ženy, ktoré dovtedy nekonzumovali mäso, naň zrazu môžu dostať chuť.

Veľká zmena v doterajšom živote

Nech už sú príznaky akékoľvek, radšej si predtuchu overte. Odhalenie včasnej gravidity je prospešné najmä pre zdravie a správny vývin bábätka. Čím skôr viete, že ste v druhom stave, tým skôr môžete upraviť stravu a životný štýl. Ak sa vaše tušenie potvrdí, vyhýbajte sa stresu a jedzte jedlo bohaté na minerály a vitamíny, najmä na kyselinu listovú. Hlavne však neprepadajte panike. Tehotenstvo je nádherná etapa v živote ženy a treba si ho vychutnať.

M.O.

Diskusia k článku (4) Komentárov

Pridať komentár
Tehotná ****?
Nikol95
01.06.2013
Dobrý den , chcela som sa opytat ci mozem byt tehotna , mala som pichnutu depo proveru pred 8 mesiacmi uz mi skoncila ucinnost mala som 2 krat menstruaciu ci som mohla otehotnet lebo som mala nechranený styp s priatelom a nenechaval to vo mne pred ovulaciou ho vytiahol zakazdým , menstruaciu poslednu som mala 24.5 vtedy mi skoncila po tyzdny ma zacali boliet strasne bradavky aj na dotyk aj sa mi zvacily prsia o dost priatel povedal , pribrala som dost a nevim s coho , pobolievaju ma niekedy vajecnýky a mam taký bledy vytok hustejsi taky som nemala , aj brucho mm ofuknute , niekedy mi je nevolno a mam divne chutky
Tehotná?
Kitty
27.01.2013
Ahoj chcem sa spýtať je možné že by som bola tehtoná? mám silné bolesti v podbrušku, som strašne náladová, a mám veľkú chuť do jedla aj ked som najdená, strašne ma bolia prsia, ale modré žilky nemám. menzes mi mešká len dva dni ( stáva sa mi to málokedy) a mám slabé špinenie takže neviem teraz s čím to súvisí. Za názory dakujem
lilianka999@azet.sk
lilianka
10.01.2013
chcem sa spytat ako zistim ze som tehotna bez tehotenskeho testu v prvych tyzdnoch je to vobec mozne aby som to zistila podla nejakich priznakov?
Odpoveď na lilianka999@azet.sk od lilianka
mikso
21.07.2014
vraj to žena vycíti, ako tá moja, cítiš to a nedokázala to popísať ani za svet. no na pobavenie.. nie na reálne skúšanie odpočúram babské recepty, údajne na to fungujú púpavové listy. http://zaujimavosti.net/prakticke-nazory/domaci-tehotensky-test-ako-otestovat-ci-ste-tehotna-doma len ten americký čistiaci prostriedok je skôr pre tých čo si to dajú doviezť z USA a majú dvod skúšať opakovane kjým ho neminú ie na umývanie, ale testy.