Plastická operácia poprsia: módny výstrelok alebo za všetko môžu muži?

29.01.2013
Plastická operácia poprsia: módny výstrelok alebo za všetko môžu muži?

Ešte nedávno navštevovali ženy plastických chirurgov v tajnosti. Priznať zásah plastického chirurga sa jednoducho nepatrilo a nehodilo. Doba sa však zmenila a dnes sa klientky chvália samé. Časopisy, sociálne siete, či komunitné diskusné fóra sú plné fotografií poprsí pred a po operácii.

Bulvárna tlač pravidelne a podrobne informuje o všetkých estetických zmenách na telách celebrít. Samotní chirurgovia priznávajú, že väčšina pacientok na otázku, o akú veľkosť pŕs majú záujem, odpovedá: "Hlavne aby to bolo vidieť!"

Nezmenil sa len vzťah verejnosti k plastickým operáciám, ale zmenil sa aj vek klientok. Ženy v strednom veku vystriedali mladé maturantky, ktoré nezriedka dostanú nové prsia, ako darček k úspešnej životnej skúške.

Psychológovia na stránkach ženských magazínov pravidelne presviedčajú čitateľky, že najdôležitejšia je vnútorná krása! Výsledky prieskumov medzi mužskou populáciou však nedávajú takýmto názorom príliš veľký punc dôveryhodnosti.

Mužské rebríčky hodnotiace ženskú príťažlivosť začínajú totiž - prsiami a končia nohami. A tak tri zo štyroch žien trápi najviac to, čo ich u mužov podľa týchto výskumov najviac predáva – veľkosť poprsia.

Najhlasnejšiu a najviditeľnejšiu kategóriu tvoria majiteľky jednotiek. Príliš malých a pritom tak viditeľných. Mužské okolie pritom často ani netuší, čo sa skrýva v citlivej ženskej duši, pochopiteľne túžiacej - po plnohodnotnej súčasti svojho tela.

Nielen chlapčenský hrudník dnes viac a viac aktivizuje jeho majiteľky k samostatnej návšteve plastického chirurga. Paradoxne tak nekonajú na popud svojho mužského okolia, ale pre – vlastný dobrý pocit.

Mnohé začínajúce herecké hviezdy považujú návštevu plastického chirurga za súčasť prípravy na kariéru. Či im to pomôže presadiť sa, je otázka. Dobrá herečka, by podľa názoru režisérov, mala mať pre svoju postavu - úplne iné dispozície, ako veľké poprsie.

Podľa psychológa, zase trvalá nespokojnosť človeka samého so sebou, môže viesť k depresiám, dokonca k rôznym nenávistným prejavom voči vlastnému telu a k prežívaniu hlbokého pocitu nešťastia, prípadne k izolácii od okolitého sveta.

Úspešná a rozumná plastická operácia tento stav môže zmeniť a priniesť zlepšenie pocitu zo života. Aj keď sa samozrejme nájdu typy, ktoré so sebou nebudú spokojné nikdy.

Na názor sme sa spýtali MUDr. Jozefa Hedera skúseného, úspešného plastického chirurga z bratislavskej kliniky zdravia a krásy Interklinik:

 • Súhlasíte s názorom, že záujem o plastické operácie poprsia neustále rastie? Z akých dôvodov?
 • Súhlasím s týmto názorom. Ako príčinu vidím zvýšenú finančnú dostupnosť týchto zákrokov pre mnohých ľudí ako aj to, že sa tieto zákroky stali bežnou súčasťou života a klienti, ktorí tento zákrok podstúpili, ho už nemusia tajiť. V neposlednom rade je to tlak spoločnosti ,ktorá žije stále viac konzumne. Mladí ľudia veria, že krása im pomôže v zamestnaní, pri výbere partnera, starší chcú vyzerať mladšie, aby obstáli v konkurencii s mladými.
 • Podľa akých kritérií si klientky vyberajú svojho plastického chirurga? Akú úlohu v tomto výbere zohráva cena operácie?
 • V prvom rade musí klient svojmu chirurgovi dôverovať. Musí mať pocit, že je v správnych rukách. Dôležité sú referencie od iných klientov a vzájomný kontakt. Cena operácie má na rozhodovaní menší podiel, lebo operáciu klient nepodstupuje každý deň a stopy po zákroku sú trvalé. Pre niekoho je to životné rozhodnutie, ale nájdu sa aj takí, ktorí si myslia, že všade dostanú rovnaké služby aj výsledok a tak hľadajú, kde je to najlacnejšie.  
 • Ako by ste charakterizovali dnešné plastické operácie poprsia – je to módny výstrelok, ktorý časom stratí na aktuálnosti,  alebo ide už o štandardný operačný výkon, ktorý si môže dovoliť (takmer) každá žena?
 • Určite sa nejedná o módny výstrelok a operácie sa stali bežnou súčasťou života. Ľudstvo od počiatku hľadá elixír večnej mladosti a ak už človek nemladne, chce aspoň mlado vyzerať. Veda síce postupuje rýchlo, ale nemyslím si, že by nás, plastických chirurgov, pripravila v dohľadnej dobe o prácu. Iné je to s ideálom krásy, ktorý sa môže postupne meniť a táto zmena môže ľahko pozmeniť aj rozsah operačných výkonov.
 • Aká veková kategória žien a z akých dôvodov - najčastejšie prejavuje záujem o tento výkon?
 • Zastúpené sú všetky vekové kategórie. Dolnou hranicou je dosiahnutie dospelosti a hornou hranicou je zdravotný stav klientky a stav jej prsníkov. Mladé klientky väčšinou odstraňujú vrodené deformity, ktoré ich trápili počas detstva a dospievania/malé prsia a asymetrie/. Tridsiatničky odstraňujú hlavne následky po tehotenstve /poklesnuté a vyprázdnené prsia/. No a v 40-ke už začínajú prvé príznaky starnutia.
 • Kedy je na augmentáciu priskoro - je to len filozofická otázka? Nie je osemnásť rokov málo na také dôležité rozhodnutie?
 • Zdravie človeka má dve zložky - fyzickú a psychickú, ktoré sa navzájom ovplyvňujú. Ak ste chorý, nie je v pohode ani vaša psychika. Ak vás niečo veľmi trápi, môže to viesť k poškodeniu fyzického zdravia. Ak má niekto komplexy zo svojich malých prsníkov, môže mať vážne problémy v nadväzovaní spoločenských a hlavne intímnych kontaktov. Nikdy nemožno posudzovať problémy človeka podľa veľkosti deformity. I malá deformita môže spôsobovať veľké trápenie.
 • Okrem zdravotných príčin, existujú aj iné dôvody na zamietnutie operácie?
 • Väčšinou je to vtedy, ak má klient neuskutočniteľné požiadavky alebo ich vôbec nevie presne definovať. Taký, ktorý si myslí, že týmto zákrokom  vyrieši svoj ťažko narušený vzťah. Stále platí tvrdenie nestorov plastickej chirurgie. Lepšie je mať klienta nespokojného v čakárni 5 minút po konzultácii, ako nespokojného po zvyšok života. Predstavy o kráse sú individuálne a trafiť sa do očakávaní klienta je rozhodujúce. Preto je dôkladná konzultácia nevyhnutnou súčasťou predoperačného procesu.
 • Akými slovami klientky najčastejšie charakterizujú pocity zo svojich nových silikónových prsníkov?
 • Vrcholom nášho snaženia je spokojnosť klienta s dosiahnutým výsledkom. Najkrajším momentom v tejto práci je to odkrytie výsledku a sledovanie reakcií klienta. Zažil som už všeličo. Slzy šťastia, nadšené výkriky, objatia aj vybozkávanie oboch rúk... 
 • Používate pri operáciách prsníkov nejaké inovatívne postupy (endoskopia a pod.)? V čom je ich výhoda voči štandardným postupom?
 • Estetická chirurgia, podobne ako iné odbory medicíny sa neustále vyvíja. Vzhľadom na jej komerčný charakter, je toto tempo jedno z najrýchlejších. Pokiaľ chcete byť úspešný, musíte neustále sledovať nové trendy a byť „in“. Musíte optimalizovať operačný čas, minimalizovať komplikácie a stopy po operácii. Každá operácia zanecháva jazvy i plastická. Umením je umiestniť ich tak, aby boli dobre skryté a nenápadné. To vedie k používaniu vzdialených prístupov. Jedným z rozhodujúcich faktorov pre úspech operácie je prehľad v operačnom poli a v tomto ohľade je endoskopia neoceniteľná.

Zdroj/autor: interklinik.sk

Diskusia k článku (0) Komentárov

Pridať komentár